MP22DMPINRR024A5
DigiKey Part Number
708-MP22DMPINRR024A5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP22DMPINRR024A5
Description
MP22 SERIES, DPDT, MOMENTARY, PO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
250 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V