MP0045/1E1AM012S
DigiKey Part Number
708-3203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP0045/1E1AM012S
Description
SWITCH PB DPST ON-OFF ILLUM AMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Color - Actuator/Cap
Silver
Mfr
Illumination Type, Color
LED, Amber
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard, Illuminated
Features
Stainless Steel
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V