MP0045/1D2BL012
MP0045/1D2BL012
MP0045/1D2BL012
DigiKey Part Number
708-1909-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP0045/1D2BL012
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Color - Actuator/Cap
Silver
Mfr
Illumination Type, Color
LED, Blue
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP40
Type
Standard, Illuminated
Features
Stainless Steel
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V