MSP150N090
DigiKey Part Number
4727-MSP150N090TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP150N090
Description
N-Channel MOSFET,150V,TO-220
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 100A (Tc) Through Hole TO-220
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 20A, 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Part Status
Active
Vgs (Max)
±20V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C