MSB100N045SA
DigiKey Part Number
4727-MSB100N045SATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSB100N045SA
Description
N-Channel MOSFET,100V,TO-263
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 120A (Tc) Surface Mount TO-263
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 30A, 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Part Status
Active
Vgs (Max)
±20V
FET Type
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C