HSMH-H120
DigiKey Part Number
516-HSMH-H120TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-HSMH-H120CT-ND - Cut Tape (CT)
516-HSMH-H120DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSMH-H120
Description
LED RED CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 639nm LED Indication - Discrete 2.1V
Category
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Mfr
Lens Size
1.20mm x 0.60mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Part Status
Active
Current - Test
20mA