HLMP-EL08-Z2000
DigiKey Part Number
HLMP-EL08-Z2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMP-EL08-Z2000
Description
LED AMBER CLEAR T-1 3/4 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 590nm LED Indication - Discrete 2.02V Radial
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.02V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Wavelength - Peak
592nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
8.91mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
5mm, T-1 3/4