HLMP-6500-F0021
DigiKey Part Number
516-HLMP-6500-F0021TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-HLMP-6500-F0021CT-ND - Cut Tape (CT)
516-HLMP-6500-F0021DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMP-6500-F0021
Description
LED GREEN DIFFUSED YOKE LEAD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 569nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, Yoke Bend
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
10mA
Series
Viewing Angle
90°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
565nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, Yoke Bend
Lens Color
Green
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
2.08mm L x 2.21mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.92mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
1.78mm Dia