HLMP-6400-F0010
DigiKey Part Number
516-HLMP-6400-F0010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLMP-6400-F0010
Description
LED CBI 1.91MM YELLOW DIFF RA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Circuit Board Indicator LED Circuit Board Indicator Single Yellow Diffused, Tinted 2V 10mA Round with Domed Top 1.91mm Dia Through Hole, Right Angle
Category
Millicandela Rating
9mcd
Manufacturer
Broadcom Limited
Viewing Angle
90°
Series
Lens Type
Diffused, Tinted
Packaging
Bulk
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Lens Size
1.91mm Dia
Color
Yellow
Voltage Rating
2V
Wavelength - Peak
583nm
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Configuration
Single
Base Product Number
Current
10mA