HCPL-M600-500E
DigiKey Part Number
516-3007-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-3007-1-ND - Cut Tape (CT)
516-3007-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-M600-500E
Description
OPTOISOLTR 3.75KV OPEN COLL 5-SO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 1 Channel 10kV/µs (Typ) CMTI 5-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCPL-M600-500E Models
Category
Data Rate
10MBd
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
75ns, 75ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
20mA
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Voltage - Isolation
3750Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
10kV/µs (Typ)
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
5-SO
Current - Output / Channel
50 mA