HCPL-J314-300E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 7.513
Datasheet
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 243
600mA Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing
HCPL-J314-300E
DigiKey Part Number
HCPL-J314-300E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-J314-300E
Description
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Output
600mA
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Packaging
Tube
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Part Status
Active
Voltage - Output Supply
10V ~ 30V
Technology
Optical Coupling
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Isolation
3750Vrms
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Common Mode Transient Immunity (Min)
25kV/µs
Supplier Device Package
8-DIP Gull Wing
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
700ns, 700ns
Approval Agency
CSA, IEC/EN/DIN, UR
Rise / Fall Time (Typ)
50ns, 50ns
Base Product Number
Current - Output High, Low
400mA, 400mA