Image for HCPL-540K-100 is not available
HCPL-540K-100
DigiKey Part Number
HCPL-540K-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-540K-100
Description
OPTOISOLTR 1.5KV TRI STATE 8-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 40Mbps Tri-State 1500VDC 1 Channel 500V/µs CMTI 8-SMD Butt Joint
Category
Data Rate
40Mbps
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
60ns, 60ns
Packaging
Bulk
Rise / Fall Time (Typ)
15ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.35V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
10mA
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Voltage - Isolation
1500VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
500V/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
8-CSMD, Gull Wing
Output Type
Tri-State
Supplier Device Package
8-SMD Butt Joint
Current - Output / Channel
25 mA