HCPL-3101-300E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 2.023
Datasheet
600mA Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing
HCPL-3101-300E
DigiKey Part Number
HCPL-3101-300E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-3101-300E
Description
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 8DIP GW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Output
600mA
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - DC Forward (If) (Max)
20 mA
Part Status
Obsolete
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Technology
Optical Coupling
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Isolation
5000Vrms
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs