HCPL-3000
DigiKey Part Number
516-1118-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-3000
Description
OPTOISO 5KV PWR TRANS DVR 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Power Transistor Driver 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
Category
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
5µs, 5µs
Manufacturer
Broadcom Limited
Rise / Fall Time (Typ)
200ns, 100ns
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.1 V
Part Status
Obsolete
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Type
Power Transistor Driver
Voltage - Supply
5.4V ~ 13V
Number of Channels
1
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Voltage - Isolation
5000Vrms
Mounting Type
Through Hole
Common Mode Transient Immunity (Min)
10kV/µs
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Input Type
DC
Supplier Device Package
8-DIP
Current - Output / Channel
500mA, 600mA