HCPL-2611-020E
DigiKey Part Number
516-2385-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-2611-020E
Description
OPTOISOLTR 5KV OPEN COLL 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 5000Vrms 1 Channel 15kV/µs CMTI 8-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCPL-2611-020E Models
Category
Data Rate
10MBd
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
100ns, 100ns
Packaging
Tube
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
20mA
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Mounting Type
Through Hole
Input Type
DC
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
8-DIP
Current - Output / Channel
50 mA