HCPL-2531-020E
DigiKey Part Number
HCPL-2531-020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-2531-020E
Description
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 2 Channel 8-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCPL-2531-020E Models
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Broadcom Limited
Voltage - Output (Max)
20V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
19% @ 16mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
50% @ 16mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)