ASSR-4120-502E
DigiKey Part Number
516-4189-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-4189-1-ND - Cut Tape (CT)
516-4189-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASSR-4120-502E
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-400V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) x 2 8-SMD (0.300", 7.62mm)
Category
Voltage - Load
0 V ~ 400 V
Mfr
Load Current
120 mA
Series
On-State Resistance (Max)
25 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
8-DIP Gull Wing
Circuit
Approval Agency
CSA, UL
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.3VDC