ALMD-CM2F-12002
DigiKey Part Number
516-ALMD-CM2F-12002TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-ALMD-CM2F-12002CT-ND - Cut Tape (CT)
516-ALMD-CM2F-12002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALMD-CM2F-12002
Description
LED GREEN ROUND 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 2.8V 4-SMD, Gull Wing
Category
Viewing Angle
23°
Mfr
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
516nm
Color
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Lens Color
Green
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
4.20mm L x 4.20mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
7.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Base Product Number
Current - Test
20mA