ACSL-6210-50R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Broadcom Limited
In Stock: 38
Datasheet
Logic Output Optoisolator 15MBd Open Collector, Schottky Clamped 2500Vrms 2 Channel 10kV/µs CMTI 8-SO
ACSL-6210-50R
DigiKey Part Number
ACSL-6210-50R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACSL-6210-50R
Description
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8-SO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Data Rate
15MBd
Manufacturer
Broadcom Limited
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
100ns, 100ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Rise / Fall Time (Typ)
30ns, 12ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.52V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
15mA
Inputs - Side 1/Side 2
1/1
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
10kV/µs
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
Open Collector, Schottky Clamped
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output / Channel
50 mA