WS1M15R0J
DigiKey Part Number
118-WS1M15R0JCT-ND - Cut Tape (CT)
118-WS1M15R0JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WS1M15R0J
Description
RES 15 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WS1M15R0J Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.374" L (4.50mm x 9.50mm)