TISP7290F3DR is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
220V Off-State 175 A Ipp TVS Thyristor 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
TISP7290F3DR
DigiKey Part Number
TISP7290F3DR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TISP7290F3DR
Description
THYRISTOR 220V 175A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45 A
Current - Hold (Ih)
150 mA
Number of Elements
3
Capacitance
39pF
Voltage - Breakover
290V
Voltage - Off State
220V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - On State
5 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Peak Pulse (8/20µs)
175 A