SRR6603-680ML
DigiKey Part Number
SRR6603-680MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6603-680MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6603-680MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6603-680ML
Description
FIXED IND 68UH 400MA 290 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 290mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6603-680ML Models
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
170mA