SRR6603-470ML
DigiKey Part Number
SRR6603-470MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6603-470MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6603-470MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6603-470ML
Description
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 230mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6603-470ML Models
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
240mA