SRR1205-470ML
DigiKey Part Number
SRR1205-470ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-470ML
Description
FIXED IND 47UH SURFACE MOUNT
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1205-470ML Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Material - Core
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Inductance
Base Product Number
Tolerance
±20%