SRR1205-330ML
DigiKey Part Number
SRR1205-330ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-330ML
Description
FIXED IND 33UH 1.8A 145 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 145mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1205-330ML Models
Mfr
DC Resistance (DCR)
145mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A