SRR1205-250ML
DigiKey Part Number
SRR1205-250ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-250ML
Description
FIXED IND 25UH SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1205-250ML Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Material - Core
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Inductance
Base Product Number
Tolerance
±20%