SRR0908-5R6ML
DigiKey Part Number
SRR0908-5R6MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0908-5R6ML
Description
FIXED IND 5.6UH 3.8A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.8 A 27mOhm Max 8-SMD, Gull Wing
EDA/CAD Models
SRR0908-5R6ML Models
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
25MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.307" (7.80mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A