SRR0906-680ML
DigiKey Part Number
SRR0906-680MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0906-680ML
Description
FIXED IND 68UH 850MA 350 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 350mOhm Max 8-SMD, Gull Wing
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0906-680ML Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
9MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1A