SRP7030-8R2FM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2.568
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 389
Datasheet
8.2 µH Shielded Inductor 4.5 A 54mOhm Max Nonstandard Flat Wire
SRP7030-8R2FM
DigiKey Part Number
SRP7030-8R2FMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-8R2FM
Description
FIXED IND 8.2UH 4.5A 54 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRP7030-8R2FM Models
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.256" W (7.60mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A