SRP4012CC-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRP4012CC-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP4012CC-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP4012CC-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4012CC-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 2.3A 97 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 2.3 A 97mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
97mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
41MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)