SRP3020CC-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP3020CC-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3020CC-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3020CC-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020CC-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 5A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 5 A 36mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3020CC-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
82MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)