SRP1040-2R2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2.002
Datasheet
2.2 µH Shielded Inductor 12 A 8.6mOhm Max Nonstandard
SRP1040-2R2M
DigiKey Part Number
SRP1040-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1040-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 12A 8.6 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1040-2R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.465" L x 0.413" W (11.80mm x 10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
17A