SRP0310F-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP0310F-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0310F-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 106.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2.8 A 106.8mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
106.8mOhm Max
Series
Q @ Freq
5 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
41MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.3A