SRN2508A-R68M
DigiKey Part Number
SRN2508A-R68MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN2508A-R68MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN2508A-R68MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN2508A-R68M
Description
FIXED IND 680NH 1.35A 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.35 A 100mOhm 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN2508A-R68M Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm
Mfr
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
270MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.05A
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)