SMBJ200CA
DigiKey Part Number
SMBJ200CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ200CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ200CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ200CA
Description
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
324V Clamp 1.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ200CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
200V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
224V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
324V