SMBJ100A
DigiKey Part Number
SMBJ100ABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ100ABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ100ABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ100A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V