SDR7045-151K
DigiKey Part Number
118-SDR7045-151KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR7045-151KCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR7045-151KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR7045-151K
Description
FIXED IND 150UH 620MA 580 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 620 mA 580mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR7045-151K Models
DC Resistance (DCR)
580mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
580mA