SDR7030-101K
DigiKey Part Number
SDR7030-101K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR7030-101K
Description
FIXED IND 100UH 460MA 720 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 460 mA 720mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR7030-101K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
720mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)
Current - Saturation (Isat)
520mA