SDR1307-5R6ML
DigiKey Part Number
SDR1307-5R6MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1307-5R6MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1307-5R6MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1307-5R6ML
Description
FIXED IND 5.6UH 6.5A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.5 A 15mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1307-5R6ML Models
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
28MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Current - Saturation (Isat)
11A