SDR1307-1R5ML
DigiKey Part Number
SDR1307-1R5MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1307-1R5MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1307-1R5MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1307-1R5ML
Description
FIXED IND 1.5UH 9.5A 5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.5 A 5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1307-1R5ML Models
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
65MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Current - Saturation (Isat)
20A