SDR1005-221M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 848
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 2.545
Datasheet
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 780mOhm Max Nonstandard
SDR1005-221M
DigiKey Part Number
SDR1005-221M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-221M
Description
FIXED IND 220UH 700MA 780 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDR1005-221M Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
780mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 68kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
5MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA