SDR1005-151KL
DigiKey Part Number
SDR1005-151KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-151KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-151KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-151KL
Description
FIXED IND 150UH 800MA 590 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 590mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR1005-151KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
590mOhm Max
Series
Q @ Freq
58 @ 87kHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1A