SDR0906-6R8ML
DigiKey Part Number
SDR0906-6R8ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0906-6R8ML
Description
FIXED IND 6.8UH 2.6A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 60mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0906-6R8ML Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
27 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
36MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A