SDR0805-3R9ML
DigiKey Part Number
SDR0805-3R9MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0805-3R9MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0805-3R9MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0805-3R9ML
Description
FIXED IND 3.9UH 4.4A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.4 A 20mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0805-3R9ML Models
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Q @ Freq
32 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
5.7A