SDR0604-6R8ML
DigiKey Part Number
SDR0604-6R8MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0604-6R8MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0604-6R8MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0604-6R8ML
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 120mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0604-6R8ML Models
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
28MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A