SDR0603-1R5ML
DigiKey Part Number
SDR0603-1R5MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0603-1R5MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0603-1R5MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0603-1R5ML
Description
FIXED IND 1.5UH 3A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 40mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0603-1R5ML Models
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
85MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A