SDR0403-1R0ML
DigiKey Part Number
SDR0403-1R0MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0403-1R0MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0403-1R0MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0403-1R0ML
Description
FIXED IND 1UH 3.8A 33 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.8 A 33mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0403-1R0ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
150MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A