SDR0302-3R3ML
DigiKey Part Number
118-SDR0302-3R3MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0302-3R3MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0302-3R3MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-3R3ML
Description
FIXED IND 3.3UH 1.4A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 110mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0302-3R3ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 7.96MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
68MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A