SDR0302-2R7ML
DigiKey Part Number
SDR0302-2R7MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0302-2R7MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0302-2R7MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-2R7ML
Description
FIXED IND 2.7UH 1.5A 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 100mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0302-2R7ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
72MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A