SA2-5500-DKB-STD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Gas Discharge Tube 5500 V 5000A (5kA) -15%, +20% 2 Pole Through Hole
SA2-5500-DKB-STD
DigiKey Part Number
SA2-5500-DKB-STD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2-5500-DKB-STD
Description
GDT 5500V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SA2-5500-DKB-STD Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
-15%, +20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial Cylinder, Radial Bend
Voltage - DC Spark Over (Nom)
5500 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)